30-06-2016

W środę, 29 czerwca br. w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce odbyła się konferencja inaugurująca Podkarpackie Forum Drogowe "Via Carpatia: szanse i uwarunkowania realizacji w perspektywie krajowej i międzynarodowej" - spotkanie polityków, samorządowców, naukowców i drogowców. Konferencja była poświęcona Via Carpatii - szansom i uwarunkowaniom realizacji tej drogi.
Via Carpatia to droga, która ma prowadzić z Litwy, przez Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię i Grecję. Ma połączyć północ Europy z jej południem. Dla regionów, przez które ma przebiegać ta trasa, to ogromna szansa rozwoju.

Polski odcinek będzie miał długość 680 km i pokrywa się z przebiegiem dróg ekspresowych S8 i S19. Marszałek Władysław Ortyl przypomniał, że w tym roku przypada 10. rocznica podpisania Deklaracji Łańcuckiej, którą podpisali ministrowie transportu Litwy, Polski, Słowacji i Węgier. Jest to inwestycja niezwykle ważna dla województwa.
W konferencji wziął udział starosta łańcucki Adam Krzysztoń oraz burmistrz miasta Łańcuta oraz wójtowie gmin powiatu łańcuckiego.

fot. UMWP