Utalentowana młodzież ożywia łańcuckie legendy

11-04-2016

Młodzież gimnazjów i liceów powiatu łańcuckiego dowiodła, że zna nasze legendy, co więcej – potrafi je pięknie i z pasją zaprezentować, operując słowem i obiektywem, a także tworząc efektowne kreacje. W Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyła się II edycja Powiatowego Konkursu Recytatorsko-Fotograficznego „Strofy i kadry z Ziemi Łańcuckiej” współorganizowanego przez II Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół nr 1 im. Janusza Korczaka w Łańcucie. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: Starosta Łańcucki Adam Krzysztoń oraz Burmistrz Miasta Łańcuta Stanisław Gwizdak.
  Uczestnicy konkursu prezentowali gawędziarskie recytacje lokalnych legend spisanych przez Jerzego Bauera, Franciszka Frączka i Zbigniewa Trześniowskiego. Przygotowali też fotografie inspirowane tekstami. O legendowy nastrój zadbali uczniowie II LO (Julia Jędruchów, Monika Michna, Michał Daszkiewicz i Jakub Mróz), kreując postaci z historii i podań Łańcuta i okolic. Ugoszczony został także gość honorowy – pan Zbigniew Trześniowski, z którym wywiad przeprowadził Michał Witczak z II LO. Dzięki fundatorom nagród wszyscy uczestnicy konkursu zostali obdarowani książkami łańcuckiego autora, a obecność pana Zbigniewa umożliwiła zdobycie autografu.
Nagrodzonym i uczestnikom konkursu gratulowali: Barbara Pilawa-Kraus Wicestarosta Łańcucki, Stanisław Gwizdak Burmistrz Miasta Łańcuta, Małgorzata Kupis – dyrektor Zespołu Szkół nr 1 im. Janusza Korczaka w Łańcucie oraz Małgorzata Sońska – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej.
A oto zwycięzcy:
Fotografia:
I miejsce - Małgorzata Jarosz, Publiczne Gimnazjum nr 2 w Łańcucie,
II miejsce - Julia Mihilewicz, Publiczne Gimnazjum w Dąbrówkach,
III miejsce - Julia Jędruchów, II Liceum Ogólnokształcące w Łańcucie

Gawędziarska recytacja:
I miejsce - Anna Bernat, Publiczne Gimnazjum w Medyni Głogowskiej,
II miejsce - Klaudia Dziura, Publiczne Gimnazjum w Białobrzegach,
III miejsce – ex aequo - Paulina Świątoniowska, Publiczne Gimnazjum w Rakszawie,
Zuzanna Surmacz, Publiczne Gimnazjum w Wysokiej,
Wiktor Zając, Publiczne Gimnazjum nr 2 w Łańcucie,

wyróżnienia: Patryk Piekarz, Publiczne Gimnazjum w Kosinie,
Justyna Szarek, Publiczne Gimnazjum w Białobrzegach,
Szymon Lęcznar, Publiczne Gimnazjum w Husowie,
Zuzanna Kołodziejczyk, Publiczne Gimnazjum nr 2 w Łańcucie,
Izabela Baran, Publiczne Gimnazjum w Gaci,
Krystian Węgrzyn, II Liceum Ogólnokształcące w Łańcucie.
Nagrodę specjalną przyznaną przez pana Zbigniewa Trześniowskiego otrzymał Krystian Węgrzyn z II Liceum Ogólnokształcącego.

Dwuletnia dopiero historia konkursu ukazuje, że młodzież coraz chętniej interesuje się kulturą regionu, a jej elementy potrafi twórczo wykorzystać. Wsparcie i motywacja okazane młodym talentom zaś przynoszą satysfakcję i radość.

Tekst: Marta Kumorek

Zdjęcia: Julia Jędruchów, Michał Daszkiewicz, Bernadetta Kochman