Uroczysty Apel z okazji obchodów Dnia Strażaka 2017 r.

12-05-2017

W dniu 10 maja 2017 roku w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łańcucie zorganizowano obchody z okazji Dnia Strażaka.
"Obchody Dnia Strażaka 2017 to jubileuszowe obchody, mija 25 lat od powołania Państwowej Straży Pożarnej – formacji utworzonej z potrzeby zapewnienia odpowiedniego standardu bezpieczeństwa mieszkańcom. 25 ostatnich lat, to bardzo udany okres. Straż to dziś profesjonalna służba ratownicza odpowiednio wyposażona zarówno w kadrę kompetentnych ludzi jak i niezwykle potrzebny sprzęt. Upływający czas pokazał, że Państwową Straż Pożarną postrzega się jako organizację niezwykle użyteczną, będącą symbolem zaangażowania się w ludzkie sprawy, zwłaszcza w ratowanie ich życia, zdrowia i mienia.
Państwowa Straż Pożarna oraz Ochotnicza Straż Pożarna to rodzina, która zawsze jest gotowa, bez względu na przeciwności, służyć drugiemu człowiekowi, podejmować działania w obronie życia ludzkiego." - tymi słowami st. bryg. Roman Poterek - Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Łańcucie wprowadził w ducha uroczystości przybyłych gości podczas przemówienia z okazji Dnia Strażaka zorganizowanego 10 maja br.
Wśród gości zgromadzonych na uroczystości znaleźli się m.in:
Z-ca Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej - bryg. Daniel Dryniak
dh Tadeusz Świątoniowski - Członek Sądu Honorowego ZG ZOSP RP, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP
ks. proboszcz Prałat - Tadeusz Kocór
Dyrektor Miejskiego Domu Kultury - Andrzej Piechowski
Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji - Jerzy Hałka
Prezes Zarządu Wojewódzkiego ZEiR w Rzeszowie - Tadeusz Cyrek
Prezes Koła Związku Emerytów i Rencistów w Łańcucie  -  kpt. w st. spocz. Janusz Cierpisz
Kierownik artystycznego Miejskiego Domu Kultury - Adam Opałka
Byli Zast-cy. Komendanta Powiatowego PSP w Łańcucie - mł. bryg. w st. spocz. Jacek Bzdęga, st. kpt. w st. spocz. Kzysztof Wojnar
Byłego Komendanta WKU w Rzeszowie - płk Jan Wojtyna
Syn byłego Komendanta Rejonowego PSP w Łańcucie - Jerzy Szewczyk
Tegoroczne święto łańcuckich strażaków było również okazją do nadania wyższych stopni służbowych, medali, odznaczeń i wyróżnień
Srebrną Odznaką "Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”:
- mł. bryg. Henryk Rydzik
- mł. bryg. Mariusz Kluz
Brązową Odznaką "Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej":
- mł. ogn. Dziedzic Marek
- ogn. Sala Grzegorz
- mł. ogn. Sidor Henryk
Medale za zasługi dla pożarnictwa otrzymali:
Złoty medal za zasługi dla pożarnictwa:
- ogn. Grzegorz Sala,
- Druh Andrzej Kukliński;
Brązowy medal za zasługi dla pożarnictwa:
- sekc. Jacek Czaja;
Akty nadania wyższych stopni wręczono:
Stopień kapitana odebrał:
- mł. kpt. Radosław Cyprys,
- mł. kpt. Michał Hader;
Stopień aspiranta odebrał:
- mł. asp. Dariusz Bal,
- mł. asp. Jan Kiełb,
- mł. asp. Mateusz Rybacki;
Stopień młodszego ogniomistrza odebrał:
- st. sekc. Gaździk Tomasz,
- st. sekc. Hader Krystian,
- st. sekc. Stafiej Piotr,
- st. sekc. Winiarski Grzegorz;
Stopień starszego sekcyjnego odebrał:
- sekc. Nicpoń Mirosław,
- sekc. Paściak Dariusz,
- sekc. Stopa Arkadiusz,
- sekc. Strzałkowski Marcin,
- sekc. Wrona Mariusz;
Stopień sekcyjnego odebrał:
- st. str. Czaja Jacek,
- st. str. Janusz Maciej,
- st. str. Paweł Pieniążek.
Na stopień brygadiera awansowani zostali również:
- mł. bryg. Henryk Rydzik,
- mł. bryg. Mariusz Skrobacz.
Oficjalne wręczenie nominacji odbędzie się podczas Wojewódzkich uroczystości obchodów Dnia Strażaka w dniu 18 maja w Rzeszowie.
"Srebrny Krzyż Zasługi" nadany został st. bryg. Romanowi Poterkowi Komendantowi Powiatowemu Państwowej Straży Pożarnej Łańcucie.
Odznaczenie zostanie wręczone podczas wojewódzkich obchodów Dnia Strażaka.
Ponadto Komendant Roman Poterek został odznaczony "Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej", który otrzymał w dniu 7 maja w ramach XXIII Podkarpackiej Pielgrzymki Strażaków do Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej
Na wniosek Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej Łańcucie Kapituła Konfraterni Mazowieckiej Odznaki św. Floriana "Mazovia" przyznała "Złotą Odznakę św. Floriana" dh Jerzemu Bołdzie - członkowi OSP Łańcut Miasto.
Również Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Łańcucie w podziękowaniu za wieloletnią wierność ideom ochrony przeciwpożarowej oraz szacunek dla strażackiego munduru i sztandaru oraz symboli narodowych przyznał druhowi Jerzemu Bołdzie Dyplom Uznania.
Z okazji 25-lecia powołania Państwowej Straży Pożarnej Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Łańcucie uhonorował okolicznościową statuetką:
- st. bryg. Andrzeja Babca Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej
- Adama Krzysztonia Starostę Łańcuckiego.

Dyplomy okolicznościowe otrzymali:
- Burmistrz Miasta Łańcut oraz Wójtowie Gmin: Białobrzegi, Czarna, Łańcut, Markowa, Rakszawa i Żołynia.
W podziękowaniu za pomoc w organizacji eliminacji powiatowych Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Zapobiegajmy pożarom" Zarząd Powiatowy ZOSP RP w Łańcucie uhonorował okolicznościową statuetką:
- Adama Opałkę - kierownika artystycznego Miejskiego Domu Kultury w Łańcucie.

Źródło: KP PSP w Łańcucie