Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia

13-06-2017

Już po raz czternasty Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Łańcucie oraz Katolickie Centrum Wspierania Rodziny i Pieczy Zastępczej w Krośnie zorganizowały obchody Dnia Rodzicielstwa Zastępczego w dniu  3 czerwca 2017 roku.
Uroczystość odbywała się w Bursie Szkolnej w Łańcucie. Część oficjalna została rozpoczęta złożeniem życzeń rodzinom zastępczym z Powiatu Łańcuckiego przez Panią Joannę Dubiel- Sowę – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Łańcucie oraz Panią Barbarę Pilawę-Kraus – Wicestarostę Powiatu Łańcuckiego.

Następnie dzieci miały okazję uczestniczyć w licznych grach, zabawach i konkursach nagradzanych upominkami.
W trakcie krótkich przerw na poczęstunek rodzice zastępczy wymieniali swoje doświadczenia i przeżycia związane z wychowywaniem podopiecznych.

W chwili obecnej na terenie Powiatu Łańcuckiego funkcjonuje 59 rodzin zastępczych, w których wychowuje się 98 dzieci, w tym: 27 rodzin spokrewnionych, 29 rodzin niezawodowych, 2 rodziny zawodowe, 1 rodzinny dom dziecka oraz 1 placówka opiekuńczo-wychowawcza typu rodzinnego, gdzie przebywa czworo pełnoletnich wychowanków.

Rodzice zastępczy to zwykli ludzie, którzy na co dzień czynią niezwykłe rzeczy. Obdarzają miłością rodzicielską dzieci,  które zostały jej pozbawione z nadzieją , iż wejdą one w dorosłe życie jako mądrzy, dobrzy i życzliwi ludzie. Dają szansę uwierzyć podopiecznym
w siebie i w to, że każdy następny dzień może być źródłem wielu uśmiechów i miło spędzonych chwil.

Z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego za miłość do drugiego człowieka, za trud codziennego wychowania składamy Rodzinom Zastępczym najserdeczniejsze życzenia wielu sił, zrozumienia i wytrwałości w wypełnianiu tej niezwykłej misji, jaką jest rodzicielstwo zastępcze. Życzymy również wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i samych radosnych chwil.

Tekst i zdjęcia: PCPR w Łańcucie