Ruszyła kolejna edycja Młodzieżowej Akademii Prawa

27-09-2016

  W środę 21 września wykładem i pokazem z zakresu kryminalistyki w II LO w Łańcucie rozpoczęła się kolejna edycja Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa.

   Pierwsze zajęcia miały przede wszystkim aspekt praktyczny. Uczniowie mogli zobaczyć walizy śledcze i walizy do zabezpieczania śladów. Dowiedzieli się też w jaki sposób zbierane są różne ślady na miejscu przestępstwa. Wielu przestępców nawet nie domyśla się, że na miejscu przestępstwa można zebrać oprócz śladów daktyloskopijnych (odciski linii papilarnych) jeszcze inne ślady - traseologiczne (jako efekt przemieszczania się pieszo i pojazdami), mechanoskopijne (monety, plomby, zamki, narzędzia – odłamane, rozerwane, odpryski), biologiczne (nie tylko tkanki), osmologiczne (nie wszystkie przyjemne) oraz mikroślady (tych naprawdę trudno się pozbyć). Nie brakło też akcentów odbieranych na początku jako humorystyczne. Bo jak inaczej zareagować na obecność w specjalistycznej walizce litrowego słoika używanego powszechnie do kiszenia ogórków i folii spożywczej do pakowania kanapek? Okazało się, że mają wiele wspólnego z kryminalistyką.

  Kolejne zajęcia zapowiadają się nie mniej ciekawie. W następnych miesiącach będą to m.in. cyberprzestępczość, środki odurzające (bez obaw - bez próbowania), odpowiedzialność młodocianych, prawa autorskie i wiele innych zagadnień, które podpowiada życie.

  Młodzież szkół ponadgimnazjalnych w kolejnym roku szkolnym ma możliwość uczestniczyć w bezpłatnych zajęciach prowadzonych przez wykładowców Wyższej Szkoły Prawa i Administracji z Rzeszowa. Miejscem spotkań dla uczniów powiatu łańcuckiego jest już tradycyjnie sala gimnastyczna II LO w Łańcucie, ale część zajęć będzie się odbywać w Rzeszowie w specjalistycznych laboratoriach Podkarpackiego Centrum Kryminalistyki, Kryminologii i Medycyny Sądowej przy WSPiA.

Tekst i fot Bernadetta Kochman

Nie brakowało chętnych do sporządzenia karty daktyloskopijnej. Pracownicy WSPiA przywieźli sprzęt, jaki na co dzień w swojej pracy wykorzystuje policja.

Arkadiusz Szajna (WSPiA) demonstrował użycie kolejnych elementów wyposażenia walizek śledczych.