Premier Morawiecki w powiecie łańcuckim

05-02-2018

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki odwiedził w piątek 2 lutego 2018 r. Markowę i Łańcut. Wizytę rozpoczął od modlitwy przy grobie rodziny Ulmów wspólnie z Wojewodą Ewą Leniart i Marszałkiem Władysławem Ortylem, a następnie oddał hołd polskim sprawiedliwym w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Zapalił znicz przed tablicą z nazwiskami osób pomagającym Żydom na Podkarpaciu, złożył kwiaty pod pomnikiem poświęconym "Pamięci Żydów ofiar zagłady i Nieznanych Polaków zamordowanych za niesioną im pomoc". Muzealną ekspozycję zaprezentowała dyrektor placówki dr Anna Stróż.

W związku krytyką przez Izrael uchwalonej przez polski parlament nowelizacji ustawy o IPN, premier Morawiecki wybrał Markowę, aby w sali konferencyjnej Muzeum spotkać się z dziennikarzami mediów krajowych i zagranicznych oraz wyjaśnić stanowisko Polski. W konferencji uczestniczyli m.in. Wiceminister Spraw Zagranicznych Marek Magierowski, Wiceprezes IPN Mateusz Szpytma (także członek zespołu ds. dialogu z Izraelem) oraz Wicedyrektor Kancelarii Zarządu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego Marcin Fijołek, Wójt Gminy Markowa Tadeusz Bar. Obecny był także Jonny Daniels – prezes organizacji From the Depths, zajmującej się pielęgnowaniem pamięci o ofiarach Holokaustu.

Premier Mateusz Morawiecki w języku angielskim i polskim wielokrotnie podkreślał brak jakiejkolwiek winy Polski za Holokaust. Polska jako kraj, jako naród, nie była współodpowiedzialna za Holokaust. - Fakt, że niektórzy ludzie tego nie wiedzą czy też tego nie rozumieją, powoduje jednocześnie, że może nie znają faktów, albo nie mają woli zrozumienia pewnych faktów – mówił premier. - Jest to niezmiernie istotne, aby porozmawiać z naszymi przyjaciółmi w Izraelu, z naszymi przyjaciółmi w Stanach Zjednoczonych i z naszymi partnerami w innych krajach w Europie i aby to wyjaśnić – dodał.

Po południu tego samego dnia w Wielkiej Białej Jadalni Muzeum-Zamku w Łańcucie premier polskiego rządu spotkał się z parlamentarzystami i samorządowcami z Podkarpacia. W spotkaniu wzięli udział wszyscy członkowie Zarządu Województwa Podkarpackiego: Władysław Ortyl, Maria Kurowska, Bogdan Romaniuk, Stanisław Kruczek i Piotr Pilch, a także Adam Krzysztoń Starosta Łańcucki. Obecny był także przewodniczący Sejmiku WP Jerzy Cypryś oraz wojewódzcy radni.

Dostojnego gościa przywitał marszałek Władysław Ortyl, dziękując jednocześnie premierowi za to, że zdecydował się na organizację wizyty dla zagranicznych korespondentów właśnie na Podkarpaciu.

- Dziękujemy panu premierowi, że zdecydował się walczyć o prawdę historyczną, o polską godność właśnie na Podkarpaciu. Bo Muzeum w Markowej jest miejscem, w którym oddajemy hołd bohaterskiej postawie Józefa i Wikotrii Ulmów, którzy za pomoc bliźniemu zapłacili najwyższą cenę. W tym miejscu przypominamy i mówimy światu prawdę o historii takiej, jaka była w rzeczywistości - mówił marszałek Ortyl.

Zdjęcia Michał Mielniczuk

oprac. ze strony UMWP w Rzeszowie