Na zamku w Łańcucie wręczono Odznaki Honorowe "Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego"

16-06-2017

W wyjątkowych okolicznościach, podczas spotkania Resursy Kultury Pamięci w Sali Balowej łańcuckiego zamku, wręczono Odznaki Honorowe „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”. Do grona wyróżnionych dołączyli ks. prof. Stanisław Nabywaniec oraz Adam Pęzioł.

IX spotkanie Łańcuckiej Resursy Kultury Pamięci pt. „Polska – Genius Loci”, rozpoczął marszałek Władysław Ortyl, który podkreślił wkład odznaczonych w rozwój kultury regionu, m.in. poprzez zaangażowanie w pracę na rzecz organizacji Obchodów 1050 Rocznicy Chrztu Polski.

Chwilę po wystąpieniu marszałka głos zabrał Jerzy Cypryś – przewodniczący Sejmiku Województwa, który odczytał uchwałę w sprawie nadania Odznaki Honorowej „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”.

Laudację wygłosił Jan Nowara – dyrektor Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

Honorową odznakę oraz pamiątkowy grawerton księdzu prof. Stanisławowi Nabywańcowi oraz Adamowi Pęziołowi wręczyli: marszałek Władysław Ortyl, przewodniczący Jerzy Cypryś oraz radny województwa z ziemi łańcuckiej Stanisław Bartnik.

Gratulacje odznaczonym złożyli starosta łańcucki Adam Krzysztoń oraz wicestarosta łańcucki Barbara Pilawa-Kraus.

Drugą część spotkania Łańcuckiej Resursy wypełniła sesja „Od millenium Chrztu Polski do bierzmowania dziejów”, podczas której prelegenci zajęli się zagadnieniem wpływu dziedzictwa chrześcijańskiego i wiary Kościoła na kształt narodowej tożsamości i niepodległości Polski.

Sesja jest częścią debaty programowej „Polska-Genius Loci”, organizowanej w ramach X Dni Dziedzictwa św. Jana Pawła II, której celem jest ustanowienie strategicznego programu Karty Solidarności, poświęconego polskiej kulturze pamięci. Spotkanie zorganizowane w ramach X Dni Dziedzictwa św. Jana Pawła II, stanowi zarazem oficjalne zakończenie obchodów 1050-lecia rocznicy Chrztu Polski na terenie Województwa Podkarpackiego i pierwszy akcent programowy przygotowania do obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości po okresie rozbiorów państwa i niewoli narodu w wieku XIX.

UMWP/red., fot.M. Mielniczuk/mat.organizatora