Klasa akademicka w I LO w Łańcucie

28-10-2016

Dzisiaj w siedzibie Starostwa Powiatowego w Łańcucie miało miejsce podpisanie umowy pomiędzy Uniwersytetem Rzeszowskim a I Liceum Ogólnokształcącym im. H. Sienkiewicza w Łańcucie dotyczącej udziału w projekcie „Klasa akademicka” w zakresie biologii. Podpisania dokonali:  dr hab. prof. UR Czesław Puchalski – Dziekan Wydziału Biologiczno – Rolniczego UR oraz Robert Szura – Dyrektor I LO w Łańcucie.
Na mocy umowy uczniowie I LO będą brali udział w zajęciach laboratoryjnych, prowadząc pod okiem pracowników naukowych uniwersytetu własne prace badawcze. Opiekunem projektu jest dr Mateusz Mołoń (UR) oraz Ludmiła Smęt-Dudziak (I LO w Łańcucie).

32 godziny zajęć laboratoryjnych, 8 wykładów, dostęp do laboratorium uniwersyteckiego, to tylko niektóre z korzyści, które wypływać będą z podpisanej dzisiaj  umowy o współpracy.
Projekt ma na celu pomoc młodzieży w odnalezieniu właściwej ścieżki zainteresowań wśród różnych dziedzin biologii, poszerzenie horyzontów edukacyjnych oraz lepszy dostęp do sprzętu badawczego.
W pierwszych zajęciach młodzi biolodzy będą mogli uczestniczyć już w listopadzie.
W spotkaniu oprócz dziekana Wydziału Biologiczno-Rolniczego Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. Czesława Puchalskiego i dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego w Łańcucie mgra Roberta Szury wzięli udział, wykładowcy uczelni prof. UR Jadwiga Topczewska oraz dr Mateusz Mołoń, inicjatorka projektu nauczycielka biologii w I LO mgr. Ludmiła Smęt-Dudziak, starosta łańcucki Adam Krzysztoń oraz wicestarosta Barbara Pilawa-Kraus.
Umowa obowiązuje do końca sierpnia 2017 r. jednak nadzieję na jej przedłużenie wyraziły obie strony.