Drzewo zmiażdżyło auto

17-06-2016

Uwaga na silny wiatr

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że burze mogą występować w całym kraju. Najsilniejsze wiatry i burze prognozowane są na wschodzie. Zagrożeniem będą bardzo silne porywy wiatru, nawet do 110 km/h. Lokalnie mogą też wystąpić trąby powietrzne. Mniejsze zagrożenie gwałtownymi burzami według Instytutu będą w województwach: zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, śląskim, świętokrzyskim, małopolskim i podkarpackim. IMGW wydał dla nich ostrzeżenia 1 stopnia. Należy zachować ostrożność i raczej nie parkować samochodów pod starymi drzewami.

W piątek 17 czerwca 2016 r. około godziny 15.00 w Łańcucie na ul. 3 Maja w okolicach Państwowej Szkoły Muzycznej i Zespołu Szkół Technicznych bardzo mocny podmuch wiatru złamał ponad stuletnią lipę. Wysokie drzewo złamało się jak zapałka na pół niszcząc ogrodzenie boisk sportowych ZST i Muzeum-Zamku w Łańcucie blokując na ponad godzinę możliwość ruchu na tej ruchliwej powiatowej drodze. Potężne drzewo zmiażdżyło zaparkowany tuż przy ogrodzeniu parkowym samochód osobowy marki Volkswagen, należący do małżonków z powiatu przeworskiego. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń! Według relacji świadków poruszających się tą ruchliwą ulicą drzewo runęło tuż za przejeżdżającym samochodem osobowym, którego kierowca miał bardzo dużo szczęścia, gdyż uratował życie.

Bardzo sprawnie, szybko interweniowali strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łańcucie i  Policja zabezpieczając miejsce zdarzenia oraz wskazując doraźny objazd. Na miejsce przybyli starosta łańcucki Adam Krzysztoń i wicestarosta Barbara Pilawa-Kraus, którzy wracali z konferencji w pobliskim Centrum Medycznym w Łańcucie. Powstałe straty przyszedł zobaczyć Wit Karol Wojtowicz dyrektor Muzeum-Zamku w Łańcucie. W tej okolicy Łańcuta rośnie bardzo wiele starych drzew, które mogą stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz mienia. Zachowajmy ostrożność i rozwagę.

tekst i fot Robert Kochman