Zmiana przepisów dotyczących usuwania drzew

19-06-2017

Od dnia 17 czerwca 2017 r. obowiązują zaostrzone przepisy dotyczące usuwania drzew rosnących  na terenach nieruchomości stanowiących własność osób fizycznych.
Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o ochronie przyrody nie trzeba będzie dokonywać zgłoszeń wycinki drzew do organu Gminy/Miasta, jeżeli obwód pnia na wysokości  5 cm nie będzie przekraczał odpowiednio: 
•    80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego
•    65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego 
•    50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.
Jeżeli drzewo będzie miało większy obwód, jego planowaną wycinkę trzeba będzie zgłosić do organu Gminy/Miasta. W zgłoszeniu trzeba będzie podać imię i nazwisko wnioskodawcy, oznaczyć nieruchomość, z której drzewo ma być usunięte oraz dołączyć rysunek bądź mapkę określającą usytuowanie drzewa na nieruchomości.
Po dokonaniu zgłoszenia, organ Gminy/Miasta będzie miał 21 dni, by przeprowadzić oględziny drzew, które miałyby zostać wycięte, w celu ustalenia odpowiednio: nazwy gatunku drzewa, obwodu pnia ustalonego na wysokości 5 cm. Następnie będzie miał 14 dni na wydanie ewentualnego sprzeciwu. Przedstawiciel organu sprawdzi przykładowo, czy drzewo bądź drzewa nie są chronione. Urząd będzie mógł nie zgodzić się na wycinkę zieleni rosnącej m.in. na nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków, na terenie przeznaczonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na zieleń lub chronionym innymi zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, na terenach objętych formami ochrony przyrody (parki narodowe, renerwaty przyrody, parki krajobrazowa, obszary chronionego krajobrazu, obszary Natura 2000), bądź jeśli drzewo będzie nosiło znamiona drzewa pomnikowego. 
Jeśli w ciągu dwóch tygodni po dokonaniu oględzin organ nie zgłosi sprzeciwu w drodze decyzji administarcyjnej do planowanej wycinki, tzw. milcząca zgoda, to właściciel nieruchomości będzie mógł ją przeprowadzić.
Przepisy stanowią ponadto, że jeśli przed upływem pięciu lat od dokonania oględzin działki przez przedstawiciela organu Gminy/Miasta, właściciel wystąpi o pozwolenie na budowę związaną z prowadzeniem działalności gospodarczej i będzie ona realizowana na części nieruchomości, na której rosły usunięte drzewa, będzie musiał uiścić opłatę za wycinkę tych drzew, stosownie do decyzji administracyjnej, którą organ wyda uwzględniając wszelkie dane ustalone na podstawie oględzin.