Twoja krew może uratować życie

17-07-2017

Klub HDK przy Starostwie Powiatowym w Łańcucie "Łańcucka Kropelka" organizuje otwartą akcję krwiodawstwa dla mieszkańców. Już 24 lipca 2017 r. przy Centrum Komunikacji w Łańcucie (PKS). Wjazd od ul. Tadeusza Kościuszki. Akcja potrwa w godz. 9.00 do 12.00. Zapraszamy!

Jak przygotować się do oddania krwi ?
Kandydat na dawcę krwi lub dawca krwi powinien:

w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić ok. 2 l płynów (woda mineralna, soki)

być wyspanym, wypoczętym

spożyć lekki posiłek (np. pieczywo, chuda wędlina, ser biały, dżem)

w miarę możliwości wyeliminować z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego takie jak: mleko, masło, kiełbasę, pasztet, śmietanę, rosół, tłuste mięso oraz jajka i ciasta kremowe.

ograniczyć palenie papierosów

Być zdrowy, nie może posiadać objawów przeziębienia  (np. katar, kaszel, opryszczka)

Nie pić alkoholu, również  w dniu poprzedzającym oddanie krwi !!!

Zgłaszający się do oddania krwi powinien posiadać przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i numer PESEL:

dowód osobisty,

legitymację studencką,

prawo jazdy,

paszport,

dawca wielokrotny - również legitymację Honorowego Dawcy Krwi.

Dopuszczalne jest również przedstawienie dokumentu ze zdjęciem i dodatkowo np. wydanego przez upoważnioną instytucję zaświadczenia odnośnie numeru PESEL.

Osoby wykonujące takie zawody jak:

- pilot,

- maszynista,

- kierowca autobusu,

- operator dźwigu,

oraz pracujące na wysokości, uprawiające wspinaczkę, głębokie nurkowanie mogą powrócić do tych zajęć nie wcześniej niż 12 godz. po oddaniu krwi.