Światowy Dzień Bez Tytoniu

17-05-2016

Państwowa Inspekcja Sanitarna jako instytucja stojąca na straży zdrowia publicznego, włącza się w realizację polityki ograniczenia konsumpcji wyrobów tytoniowych, w szczególności w zakresie edukacji na temat skutków zdrowotnych i ekonomicznych palenia papierosów i e-papierosów.
         Dlatego wzorem lat ubiegłych Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Łańcucie, organizuje akcję profilaktyczną dla społeczności lokalnej. W dniu 30 maja 2016 roku (poniedziałek) od godz. 9.00 –  do godz. 14.00 przy siedzibie PSSE w Łańcucie, ul. Mickiewicza 6 będą wykonywane bezpłatne badania:
•    pomiaru ciśnienia tętniczego krwi,
•    pomiaru poziomu cukru we krwi,
•    pomiaru masy ciała i określanie wskaźnika BMI,
•    pomiaru zawartości tlenku węgla w powietrzu wydychanych z płuc – aparatem „Smokerlyzer”.
•    ćwiczenia z wykorzystaniem alkogogli i narkogogli (demonstracja jak działają inaczej zmysły człowieka po wypiciu alkoholu i zażyciu substancji psychoaktynych),
•    w trakcie badań będą udzielane porady nt. zdrowego stylu życia, zdrowego odżywiania, jak rzucić palenie oraz rozdawane materiały oświatowo – zdrowotne, min. dot. społecznej kampanii edukacyjnej, pt. „Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu!”.

Punkt badań i porad profilaktycznych:

• badania ciśnienia tętniczego krwi,
  • badania poziomu cukru we krwi,
  • pomiary masy ciała i określanie BMI,
  • pomiary zawartości tlenku węgla w powietrzu wydychanym z płuc – aparatem „smokolyzer”,
  • ćwiczenia z wykorzystaniem alkogogli i narkogogli (demonstracja jak działają zmysły człowieka po wypiciu alkoholu, zażyciu narkotyku),
  • porady nt. zdrowego odżywiania się, jak  rzucić palenie, zdrowego stylu życia, popularyzacja kampanii „Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu!”
  • rozdawnictwo materiałów oświatowo-zdrowotnych.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łańcucie informuje, że tegorocznym tematem nadchodzącego  Światowego Dnia Bez Tytoniu – 31 maja 2016 roku ogłoszonym przez WHO jest „Jednolite opakowania wyrobów tytoniowych – Fakty i wyzwania””, które ma na celu podkreślenie roli jednolitych opakowań jako części całościowego i wielosektorowego podejścia do ograniczenia palenia tytoniu na świecie. Światowa Organizacja Zdrowia dąży do przygotowania państw członkowskich na wprowadzenie nowych, jednolitych, wystandaryzowanych opakowań wyrobów tytoniowych. Jednolite opakowania są ważnym środkiem zmniejszenia popytu na wyroby tytoniowe – poprzez obniżenie atrakcyjności papierosów, ograniczenie stosowania opakowań jako formy reklamy i promocji, a także zwiększają skuteczność profilaktyki i ostrzeżeń zdrowotnych. Jednolite opakowania nie zawierają logo firmowych, kolorów, obrazków lub informacji reklamujących wyrób tytoniowy.
Głównymi zamierzeniami tegorocznych obchodów Światowego Dnia Bez Tytoniu są:
1. Dostarczenie rzetelnych informacji na temat jednolitych opakowań.
2. Zachęcenie państw członkowskich do wzmocnienia działań związanych z pakowaniem i etykietowaniem opakowań, a także ograniczeniem reklamowania, promowania i sponsorowania wyrobów tytoniowych.
3. Pomoc państwom członkowskim przed ingerencją przemysłu tytoniowego w procesy polityczne związane z ujednoliceniem opakowań.