Tadeusz Świątoniowski laureatem nagrody Starosty Łańcuckiego

30-09-2016

Tadeusz Świątoniowski został laureatem XV edycji Nagrody Starosty Łańcuckiego Statuetki św. Michała Archanioła dla Szczególnej Osobowości Ziemi Łańcuckiej.

Tadeusz Świątoniowski społeczną pracę strażaka-ochotnika pełni od 1973 r. W tym czasie był pomysłodawcą wielu przedsięwzięć zarówno związanych z ochroną pożarową jak i innymi aktywnościami (szkoleniowe, kulturalne, społeczne). Zawsze życzliwy, z szacunkiem odnoszący się do drugiego człowieka. Pełnił szereg funkcji w związku OSP, na szczeblach gminy, powiatu i województwa. Jego umiejętności organizatorskie i duży wkład pracy umożliwiły realizację wielu cennych inicjatyw (budowa domu strażaka, nadanie sztandaru jednostce OSP w Rakszawie, poprawa jej wyposażenia). Od wielu lat jest organizatorem zawodów dla młodzieży i dorosłych, w tym gminnych i powiatowych eliminacji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej, dba o podnoszenie kwalifikacji i wyszkolenia strażaków ochotników. W latach 1988-2006 był radnym Gminy Rakszawa, a w latach 2006-2010 radnym Powiatu Łańcuckiego.
Jego wieloletnia służba przyczyniła się do poprawy bezpieczeństwa przeciwpożarowego powiatu łańcuckiego, a działalność na rzecz dobra wspólnego oraz patriotyzm lokalny widoczny  są w każdym podejmowanym przez niego działaniu.

Uroczystość, która miała miejsce w kościele pw. św. Michała Archanioła w Łańcucie uświetnił chór GAUDETE, wykonując m.in. Gaude Mater Polonia, Bogurodzicę, Ave Maria czy pieśń do św. Michała Archanioła.

Z inicjatywy Starosty Łańcuckiego w 2002 r. zainaugurowała swoją działalność Kapituła, która corocznie przyznaje Nagrodę – Statuetkę św. Michała Archanioła Patrona Powiatu Łańcuckiego za wybitne osiągnięcia społeczne, naukowe, sportowe, kulturalne, artystyczne i popularyzatorskie dla dobra Powiatu Łańcuckiego. Statuetka Świętego Michała Archanioła jest nagrodą honorową – przyznawaną jako wyraz szczególnego wyróżnienia i uznania dla prowadzonej działalności na rzecz dobra wspólnego. Pierwszą Statuetkę decyzją Rady Powiatu Łańcuckiego wręczono Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II na Placu św. Piotra w Rzymie, 24 października 2001 r., podczas pielgrzymki samorządowców i mieszkańców Ziemi Łańcuckiej.