Rada Powiatu Łańcuckiego na sesji w Markowej

29-04-2016

Ponad miesiąc po uroczystym otwarciu Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, w dniu 20 kwietnia 2016 r. Rada Powiatu Łańcuckiego i Rada Gminy Łańcut wspólnie spotkały się w tym miejscu, aby uczcić pamięć Ofiar Holokaustu i Polaków Ratujących Żydów. Przed Muzeum pod tablicą, którą miesiąc wcześniej złożył kwiaty Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, przedstawiciele samorządów złożyli zapalone znicze: w imieniu Powiatu Łańcuckiego - Starosta Łańcucki Adam Krzysztoń i Przewodniczący Rady Stanisław Panek, w imieniu Gminy Łańcut Wójt Zbigniew Łoza i Przewodniczący Rady Roman Skomra, natomiast Gminę Markowa reprezentował Wójt Tadeusz Bar i Przewodnicząca Rady Krystyna Hundz - Bembenik. Po oficjalnej ceremonii i pamiątkowych zdjęciach nastąpiło zwiedzanie ekspozycji muzealnej, po której oprowadzał dr Mateusz Szpytma, który kieruje tą nową placówką kultury. Z zainteresowaniem zwiedzający obejrzeli to nowoczesne muzeum, które w krótkim czasie zdążyło odwiedzić już ponad pięć tysięcy turystów. Samorządowcy wpisali się do pamiątkowej księgi.
  Następnie obrady XVI sesji Rady Powiatu Łańcuckiego były prowadzone na parterze Centrum Kultury Gminy Markowa, gdzie w całości został zrealizowany zaplanowany porządek obrad.
Tekst i fot. Robert Kochman